המרחב החינוכי תיכון עירוני ה', חיפה

מצוינות במבט אישי

בית הספר הוקם בשנת 1962. הוא בית הספר התיכון הציבורי הגדול בחיפה. לומדים בו למעלה מ 1,500 תלמידים מכיתה ז' ועד י"ב, בשני בניינים. בניין הטנא לכיתות ז' וח' ובניין ביכורים לכיתות ט'-י"ב.

בית הספר שלנו הוא מרחב לסקרנות ולידע, במגוון רחב מאד של תחומים. התחומים החזקים ביותר הם: תחומי המתמטיקה והמדעים ותחומי האמנויות. ספינת הדגל המתמטית שלנו היא התכנית הטכניונית בשיתוף הטכניון לתלמידים מחוננים במתמטיקה. תכנית 'העתודה המדעית-טכנולוגית' היא תכנית מצוינות מצליחה נוספת המשלבת מתמטיקה, מדעים ומדעי המחשב.

בתיכון מוצעים לתלמידים תחומי מדעים וטכנולוגיים רבים להרחבה: פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, ביוטכנולוגיה, רובוטיקה ומדעי המחשב.

בתחומי האמנויות לבגרות אנו מציעים את מגמת התיאטרון, המעלה הצגות ממיטב המחזאות הישראלית והעולמית, מגמת התקשורת והקולנוע המשגשגת (כ 200 תלמידי י'-י"ב) המשתתפת בפסטיבלי סרטים לצעירים וזוכה בפרסים רבים (לאחרונה זכתה בפרס ראשון בפסטיבל ולנסיה, ספרד, לסרט "אבא טוב") ומגמת אמנות חזותית מצטיינת אף היא ומשתתפת בתערוכות בארץ ובעולם. בקיץ האחרון השתתפה יצירה של תלמידת המגמה בתערוכה בינלאומית בטוקיו, זו הפעם השנייה למגמת האמנות. ישנו גם מרחב מוזיקלי "תיבת נגינה" המיועד לתלמידים המבקשים ליצור מוזיקה מקורית.

בחירת המגמות לבגרות מאפשרת ומזמינה שילוב בין מדעים וטכנולוגיה לאמנויות, שילוב פורה ומעניין לתלמידים.  הבחירה האישית ועידוד התלמידים למצוינות אישית, כל אחד בתחומיו היא בלב העשייה בבית הספר.

בעירוני ה' אין כיתות מצטיינים. יש מצטיינים בכל הכיתות. תלמידי הטכניונית, תלמידי העתודה למשל, כמו גם ילדי החינוך המיוחד משולבים בכל כיתות בית הספר!  בכך שונה עירוני ה' מבתי ספר תיכון רבים.

נושא נוסף בלב העשייה בבית הספר הוא עידוד והכוונה למעורבות ומנהיגות חברתית. בבית הספר מועצות תלמידים בחטיבה ובחטיבה העליונה וקבוצת פרחי מש"צים (מדריכי של"ח צעירים) ומש"צים גדולה ופעילה ומתנדבת בקהילת בית הספר ובקהילה הרחבה. בנוסף תלמידים יוצאים למשימות התנדבות בבתי האבות, בבתי ספר לילדים עם צרכים מיוחדים ומשתלבים בפרויקטים יחודיים, כמו מפגשים אישיים ותיעוד חייהם של יקירי העיר חיפה, פרויקט שמובילה מרגלית בנימי בבית הספר או תכניות למפגשים עם תלמידים בבתי ספר ערביים בחיפה ובצפון בסיוע בית הגפן.

לעירוני ה' קשרי חוץ ומשלחות נוער. הקשר הוותיק הוא עם גאן אקדמי, בוסטון, במסגרת שותפות חיפה-בוסטון שהחלה עם הקמתו של גאן אקדמי, עוד בשמו הקודם, THE NEW JEWISH HIGH SCHOOL. זהו קשר יוצא דופן בעושרו ובתרומתו, לתלמידי שני בתי הספר. מזה 10 שנים מתקיים קשר נוסף, עם גימנסיה גתה מהעיר בנסהיים, גרמניה. קשר של משלחות נוער הדדיות מוצלח ביותר גם הוא.

מדי שנה יוצאת משלחת קטנה של תלמידים למחנה קיץ  לערים תאומות בעיר שנחאי, סין. מחנה קיץ בו נפגשים בני נוער עם בני גילם מרחבי העולם ולומדים זה עם זה , זה על זה.

וכמובן קיים המסע לפולין, עם תכנית הכנה רחבה ופעילות סיכום לאחר המסע.

מבחינת אוכלוסיית התלמידים: בית הספר הוא הטרוגני ביותר. לומדים בו תלמידים מרכס-הכרמל ממשפחות מבוססות ומשכילות וגם תלמידים משכונות חלשות מאד בעיר. הדבר מחייב פעילות לימודית ייחודית, תכניות מצוינות ותכניות סיוע וגם פעילות ייעוצית וחברתית המחברת בין התלמידים. התלמידים עצמם מעידים שהם מרוצים ושמחים לקיום מעגלים חברתיים מגוונים ורחבים.

כניסה למערכת